Sprawdź pocztę
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
powrót

Obwód Bukowo

Obwód łowiecki
Nr 236 „Bukowo”

Człopa to bardzo piękne, małe miasteczko. Jest tu dużo dziewiczych lasów. Lasów do których wchodzi tylko leśnik i myśliwy. Na terenie gminy Człopa są dziesiątki jezior zasobnych w ryby. Można tu spotkać ruiny dawnych grodów, choćby Grodzisko. Człopa i jej 12 gmin położona jest na 348 km kwadratowych. Gminę zamieszkuje 5500 osób.W samej Człopie mieszka ich ok. 3000.  

Spośród wszystkich miast Pojezierza Wałeckiego Człopa jest najstarsza.  Prawa miejskie otrzymała już w roku 1245.

Odbudowana po zniszczeniach wojennych stała się lokalnym ośrodkiem administracyjnym, który swój rozwój gospodarczy opiera na rozbudowie funkcji turystyczno - wypoczynkowych.

Człopa leży bardzo blisko Drawieńskiego Parku Narodowego. Właściwie to nawet na jego obrzeżach. Jest tu bardzo dużo pięknych lasów i jezior, w których jest pełno ryb. Płyną tu też dwie bajkowe rzeki. Są to Cieszynka i Płociczna. 

Nad jeziorem Załom znajduje się rezerwat przyrody. Trochę dalej, bo 2 kilometry od Człopy, nad jeziorem kamień, można spotkać bardzo rzadkie rośliny. Są to między innymi: storczyki, żurawina drobnolistna, roniczki, turzyce bagienne i rzadkie gatunki mchów.

Ziemie na których leży obecnie Człopa, były już zamieszkane w czasach słowiańskich. Dowodem na to jest grodzisko stożkowe. Ślady po nim znajdują się nieopodal ujścia Cieszynki do wspomnianego wcześniej jeziora Kamień.

 

Lp. Nazwa jeziora Nazwy pochodne Najbliższa miejscowość Użytkownik jeziora Krótka charakterystyka jeziora
1. Bukowo Duże - Mielęcin Polski Związek Wędkarski Powierzchnia ogólna jeziora - 16,49ha, długość - 840m, szerokość - 320m, średnia szerokość - 214m, średnia głębokość - 4,5m, maksymalna głębokość - 9,5m, długość obrzeża - 1905m. Dojazd drogą polną, około 3km od szosy Niekursko - Gostomia.

 

W skład Gminy Człopa wchodzi miasto Człopa oraz kilkanaście mniejszych miejscowości. Są to: Dzwonowo , Drzonowo , Szczuczarz , Mielęcin , Pieczyska , Trzebin , Dłusko , Załom , Golin , Bukowo , Jaglice , Przelewice , Wołowe lasy , Brzeźniak , Jelenie , Krąpiel , Miradz .

W odległości 1 km od Wsi Bukowo znajduje się kwatera łowiecka Kujawskiego Koła Łowieckiego w Inowrocławiu „Osetyniec”. Myśliwi z tego koła wypoczywają i polują tam w leśnym obwodzie łowieckim nr 236. 

Domek wybudowany w 1978 roku posiada 6 pokoi dla 18 myśliwych, wyposażony jest w

urządzenia sanitarne, kuchnię oraz jadalnię. Koło prowadzi gospodarkę rolną na 6 poletkach łowieckich o ogólnej powierzchni 24.66 ha.

Na poletkach tych między innymi wysiewana jest mieszanka zbożowa (8,33 ha) oraz sadzony jest topinambur (7,33 ha), co zapewnia bazę karmową dla zwierzyny w okresie zimowym. Również 4,81 ha łąk śródleśnych stanowi doskonałą karmę dla jeleniowatych. Na terenie obwodu znajduje się 37 ambon, oraz 6 paśników i 50 lizawek solnych.

Ponizej mapa obwodu 236:

Granica obwodu
Powierzchnia użytkowa: 4 081 ha.
Granica obwodu biegnie od wsi Mielęcin szosą do wsi Wołowe Lasy i stąd drogą w kierunku południowowschodnim
przez Jaglicę i Drzonowo Wałeckie do szosy Wieleń - Człopa. Dalej granica biegnie tą szosą do
Człopy i dalej w kierunku Rusinowa do toru kolejowego, wzdłuż którego dochodzi do wsi Mielęcin.