Sprawdź pocztę
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
powrót

Aktualności

Pomnik św. Huberta w Balczewie

2014-06-30
28 czerwca 2014 r. na terenie lasów Nadleśnictwa Gniewkowo, leśnictwo Balczewo odbyła się niezwykła uroczystość związana z rozpoczęciem obchodów 95-lecia powstania Kujawskiego  Koła Łowieckiego Nr 52 w Inowrocławiu. Na terenie leśnictwa Balczewo nieopodal leśniczówki nastąpiło uroczyste odsłonięcie kapliczki św. Huberta.
Na to niezwykłe wydarzenie, które rozpoczęło się podpisaniem aktu erekcyjnego przez myśliwych przybyli wspaniali goście wśród nich Marek Jopp dyrektor biura Wicemarszałka Sejmu RP Jerzego Wenderlicha, radna Sejmiku Elżbieta Piniewska, reprezentująca Marszałka województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotra Całbeckiego.  Prezesi ORŁ i członkowie  NRŁ Koll. Bogusław Chłąd i Antoni Przybylski , Nadleśniczowie Nadleśnictw Gniewkowo i Miradz  Koll. Stanisław Słomiński i Andrzej Kaczmarek , Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha   ks. Kanonik Marian Kierzkowski, oraz prezesi i łowczowie  kół łowieckich, sołtysi i gospodarze na terenie, których znajduje się obwód łowiecki nr 202 KKŁ w Inowrocławiu.

Łowiectwo w przedziale minionych epok odgrywało i nadal odgrywa bardzo znaczącą rolę. W historii Polski łowiectwo zajmuje znaczące miejsce, wnosząc wymierny wkład do materialnej i duchowej kultury narodu, co znalazło swoje odzwierciedlenie w sztuce formując trwałe wartości etyczne oraz zwyczaje łowieckie. Kujawskie Koło Łowieckie w ciągu tych 95 lat bardzo przyczyniało się do kultywowania i wzbogacania tych wartości czego wyrazem było między innymi ufundowanie tej kapliczki.
Wyrazem szacunku i uznania za troskę o gospodarkę łowiecką, aktywność i znaczące osiągnięcia w działalności Polskiego Związku Łowieckiego okolicznościowe listy Wicemarszałka Sejmu RP - Jerzego Wenderlicha obecny na uroczystości dyrektor jego biura Marek Jopp, kierowany do Kujawskiego Koła Łowieckiego przekazał prezesowi Zarządu Janowi Mazurowi. Podobne listy otrzymali zasłużeni dla łowiectwa Honorowi Członkowie: Janusz Brodziński, Tadeusz Głazowski, Władysław Jakubowski, Witol Miłosz i Tadeusz Władyko, łowczy koła - Tomasz Oset, vicełowczy - SWzymon Siwa oraz Jan Makowski i Jan Szpak.
Za wybitne osiągnięcia oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Kujawsko-Pomorskiego i jego mieszkańców  Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznał Kujawskiemu Kołu Łowieckiemu  Medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis „ Medal który wręczyła  radna Sejmiku Elżbieta Piniewska w imieniu koła odebrali Koledzy: Jan Mazur, Janusz Brodziński, Witold Miłosz i Tadeusz Władyko.
Prezes ORŁ w Bydgoszczy  wręczył Kol. Bogdanowi Esze i Tadeuszowi Władyko statułetkę "Zasłużony dla Łowiecktwa Bydgoskiego", Kol. Januszowi Makowskiemu i Przemysławowi Komorowskiemu medal "Za zasługi dla Łowiectwa Bydgoskiego", oraz Kol. Janowi Mazurowi, Tomaszowi Oset, Tadeuszowi Głazowskiemu i Władysławowi Jakubowskiemu medal "90 lat Łowiectwa Bydgoskiego".

Muzyczną opowieść o historii instrumentów – rogów i sygnałów myśliwskich oraz sposobach polowania w Europie w okresie minionych 300 lat przedstawił Kol. Piotr Grzywacz - właściciel Muzeum Sygnałów Myśliwskich w Tucholi wraz z zespołem „Jenot” z Tucholi . Trwająca 30 minut prezentacja na żywo z użyciem ponad dwunastu - zwłaszcza zabytkowych instrumentów, była cennym źródłem poznania brzmienia rogów, sygnałów i sposobów polowania w Polsce, Carskiej Rosji, Prusach, Anglii, Francji i nie tylko.
 
Po części oficjalnej nastał czas na zabawę, czyli tradycyjną łowiecką biesiadę. Wszyscy zgromadzeni bawili się wyśmienicie.
 

Komentarze