Sprawdź pocztę
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
powrót

Aktualności

Znowu wzrosła liczebność populacji lisa

2014-02-19
Zwiększenie populacji lisów spowodowała akcja szczepień przeciw wściekliźnie, która rozpoczęła się w 1994 roku. Dla lisa wścieklizna jest chorobą śmiertelną i lokalnie powoduje epidemie. Szczepienia mocno ograniczyły pojawianie się choroby i przyczyniły się tym samym do zwiększenia liczby zwierząt. Wydaje się, że to najważniejsza przyczyna, choć w ostatnim czasie inne choroby dały znać o sobie.
Na zwiększenie stanu liczebnego lisów wpływa też zdecydowanie większa niż 20-30 lat temu dostępność padliny pozostawianej przez człowieka. Powód tego stanu rzeczy jest dość prozaiczny i wynika z czynników ekonomicznych. Kiedyś firmy utylizacyjne płaciły rolnikowi za dostarczanie odpadów, obecnie to rolnik musi za tę usługę płacić. Dlatego różne resztki poubojowe, padłe sztuki zwierząt domowych czy drobiu pozostawia się na przydomowych wysypiskach. Inną przyczyną wzrostu populacji lisów w obecnym sezonie była śnieżna zima w marcu 2013 roku, która spowodowała dość dużo upadków wśród koźlaków, co stanowiło doskonałą bazę żerową dla lisów a tym samym możliwość odchowania większych miotów.
Wydawać by się mogło, że sytuacja jest tak zła, że przed lisami nic nas nie uratuje i grozi nam ich plaga . Na szczęście myśliwi coraz intensywniej pozyskują te drapieżniki, a polowania z norowcami zwiększają efektywność tych starań.
Przy niskich zagęszczeniach samiec i samica żyją parami, broniąc terytorium. Przy dużych zagęszczeniach tworzą się grupy rodzinne. Składają się one z osobników dorosłych i młodych. Te ostatnie są tolerowane pod warunkiem, że nie będą się rozmnażać, ponieważ brakuje odpowiednio dużej przestrzeni i wystarczającej ilości pokarmu.
 Liczebność lisów niepokoi myśliwych. Stanowią one poważne zagrożenie - zwłaszcza dla ptaków gniazdujących na ziemi. Coraz rzadziej można spotkać kuropatwę czy zająca, a wiele innych, rzadszych gatunków staje z tego powodu przed widmem zagłady.

Komentarze