Sprawdź pocztę
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
powrót

Aktualności

Spadły ceny polowań dewizowych

2013-05-17

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie od 1 kwietnia 2013 r., spowodowała zmianę stawek VAT na niektóre wyroby i usługi. Większość zmian będzie polegała na podwyższeniu stawki VAT do 23%. Podwyższeniu uległa niestety również stawka VAT na poroża za które płacą myśliwi dewizowi.Zmiany w załączniku nr 3 do ustawy powodują podwyższenie stawki VAT dla odpadów zwierzęcymi surowymi, niejadalnymi dla których wzrośnie stawka podatku do 23%  (są m.in.:- szczecina i sierść świń lub dzików, sierść borsuka i inne szczeciny do wyrobu szczotek i pędzli, odpadki takiej szczeciny lub sierści, kości (w tym słoniowe) i rdzenie rogów oraz proszek i odpady z tych produktów, skorupy żółwi, kopyta, paznokcie, szpony, pazury i dzioby.)

Ustawodawca uznał, że w związku z tym, że przedmiotowe towary nie stanowią produktów żywnościowych, brak jest merytorycznego uzasadnienia do stosowania dla tych produktów obniżonych stawek podatku.

Zgodnie z art. 98 dyrektywy 2006/112/WE - państwa członkowskie mogą stosować jedną lub dwie stawki obniżone. Stawki obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku nr III. Z uwagi, iż wełna szarpana i odpady zwierzęce nie są wymienione w ww. załączniku uznano, że powinny podlegać opodatkowaniu według stawki podstawowej.

Reasumując Koła łowieckie przy takich samych cennikach otrzymają mniej pieniędzy za organizację polowań dewizowych średnio o 16 %

Komentarze