Aktualności
Odstrzał strukturalny dzików
- w wieku 9-11 miesięcy rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych na zęby stałe;
- od 17-18 miesiąca życia rozpoczyna się wymiana ostatnich siekaczy mlecznych na stałe. W trakcie wyrzynania jest ostatni, największy ząb M3;
- od 25 miesiąca życia dzik ma już najczęściej stałe uzębienie (44 zęby)
Umiejętne rozpoznawania wieku przed strzałem nikomu nie przychodzi łatwo. Wymaga ona nie tylko wieloletniej praktyki, ale również analizowania, porównywania i kojarzenia wielu czynników.
Warchlaki do wieku 3-4 miesięcy życia mają charakterystyczne paski (pasiaki). W wieku 5-6 miesięcy pasy całkowicie już zanikają, i warchlak ma rdzawo-brunatne ubarwienie sierści. Średnia masa warchlaka to 20-30 kg. Warchlaki zawsze trzymają się w grupach rodzinnych.
Przelatki , późną wiosną (około połowy maja) zaczyna się u dzików właściwe linienie, polegające na wypadaniu włosów wełnistych oraz zimowej szczeciny. W końcu maja przelatki są w letniej szacie o charakterystycznej jasnoszarej barwie. Sylwetka przelatka przybiera smukły wygląd. Gwizd jest szpiczasty i sprawia wrażenie wydłużonego, a biegi z powodu braku długiej, zimowej sierści wydają się pozornie długie. Ogon przelatka w lecie zaczyna sięgać stawu piętowego. Średnia waga to 30-45 kg. W okresie wiosennym tworzą odrębne watahy, a później dołączają do swoich matek prowadzących młodsze rodzeństwo.
Wycinki - U 3-letnich wycinków środek ciężkości masy ciała zaczyna stopniowo przesuwać się do przodu. Końce szabel i fajek widoczne są jedynie z bliskiej odległości, i to tylko w sukni letniej, natomiast u 4-letnich osobników końce oręża widoczne są także w okrywie zimowej. Sylwetka staje się masywniejsza, bardziej krępa i przez to jakby krótrza. Średnia waga to 50 - 90 kg. Wycinki żyją samotnie, są ostrożne, aktywne w czasie huczki.
Odyńce. Masa ciała jest wyraźnie przesunięta na przednią część korpusu i prawie w 2/3 spoczywa na przednich biegach. Średnia waga od 90 kg wzwyż
Przedstawione w tym artykule wagi dzików w poszczególnych klasach wieku są jedynie orientacyjne i nie mogą stanowić same w sobie kryterium rozpoznania wieku dzika. Jednak lepiej nie strzelić "wypasionego" przelatka, niż się pomylić i strzelić marnego wycinka lub odyńca bo taka pomyłka może skutkować zarzutem pozyskania dzika bez ważnego upoważnienia na odstrzał indywidualny - czyli kłusownictwem
Analiza populacji dzika w sezonie 2012/2013 w obwodzie nr 202
6 - 8 miesiąc życia - 25 kg
Komentarze
Proceder sprzedaży świniodzików jako dziczyzny próbowano nawet zalegalizować. Pod koniec 2004 r. Polski Związek Hodowców Jeleniowatych - który reprezentuje także interesy istniejących w Polsce hodowli świniodzików - wystąpił do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o wpisanie do ewidencji "skupu dzikiej zwierzyny żywej" także świniodzików.
Ministerstwo Środowisko zareagowało stanowczo: "Rozszerzenie ewidencji skupu o świniodzika jest niemożliwe, gdyż nie jest to zwierzę łowne - odpowiedziało. Działanie związane z krzyżowaniem zwierząt dzikich z hodowlanymi prowadzi do zaburzenia w genach populacji wyjściowych i jest wysoce niepożądane".
Hodowle świniodzików są bardzo niebezpieczne dla rodzimej przyrody . Jeśli świniodzik trafi do lasu i dalej będzie tam krzyżował się z dzikami, to zmieni geny populacji dzika w Polsce. Hodowlane zwierzęta są dużo mniej odporne od tych żyjących na wolności. Dziki skrzyżowane z świniodzikami są słabsze, co grozi wyginięciem ich populacji. W Polsce już nam się raz taka historia przydarzyła ze żbikiem, który skrzyżował się z domowym kotem. Teraz żbik w polskim lesie to prawdziwa rzadkość.