Sprawdź pocztę
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
powrót

Aktualności

Odstrzał strukturalny dzików

2012-07-31
Zasady gospodarowania populacjami dzika są ściśle określone. Zwierze to odgrywa pozytywną rolę w podnoszeniu produktywności lasów poprzez przyśpieszanie krążenia materii w ekosystemach leśnych i przyczynia się tym samym do ograniczania gradacji wielu szkodników leśnych. Jednak z gospodarczego punktu widzenia dziki wyrządzają szkody w płodach i  uprawach rolnych oraz w łąkach.
Prawidłowe zasady odstrzału dzików zapewniają dobrą strukturę populacji. Odstrzał strukturalny przynosi bowiem bardzo wymierne korzyści, lecz wymaga systematyczności i odpowiedzialnego podejścia wszystkich myśliwych. Odstrzał ten polega na konsekwentnym odstrzale warchlaków, zmniejszaniu odstrzału przelatków, a także obniżeniu odstrzału dzików starszych do 10% całkowitego pozyskania, przy jednoczesnym całkowitym oszczędzaniu wycinków.
Takie postępowanie powoduje, że zwiększa się ilości osobników starszych, loch, wycinków i odyńców oraz poprawia się ich struktura płciowa, wiekowa i socjalna. Kontrola odstrzałów wpływa również w znaczny sposób na obniżanie poziomu szkód w uprawach polnych, przy jednoczesnym utrzymywaniu dużego stanu tej populacji.
Nowoczesne podeście do polowania na dziki wymaga jednak od wszystkich myśliwych również doświadczenia i ścisłego przestrzegania dyscypliny wiekowej strzelanych dzików.
 
Te zasady nakładają na myśliwych obowiązek znajomości metod określenia wieku pozyskanych dzików. Najłatwiej ustala się wiek strzelonego młodego dzika. Oceny wieku dokonuje się na podstawie stopnia rozwoju uzębienia stałego.
 • w wieku 9-11 miesięcy rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych na zęby stałe;
 • od 17-18 miesiąca życia rozpoczyna się wymiana ostatnich siekaczy mlecznych na stałe. W trakcie wyrzynania jest ostatni, największy ząb M3;
 • od 25 miesiąca życia dzik ma już najczęściej stałe uzębienie (44 zęby)

Umiejętne rozpoznawania wieku przed strzałem nikomu nie przychodzi łatwo. Wymaga ona nie tylko wieloletniej praktyki, ale również analizowania, porównywania i kojarzenia wielu czynników.

Warchlaki  do wieku 3-4 miesięcy życia mają charakterystyczne paski (pasiaki). W wieku 5-6 miesięcy pasy całkowicie już zanikają, i warchlak ma rdzawo-brunatne ubarwienie sierści. Średnia masa warchlaka to 20-30 kg. Warchlaki zawsze trzymają  się w grupach rodzinnych.

Przelatki , późną wiosną (około połowy maja) zaczyna się u dzików właściwe linienie, polegające na wypadaniu włosów wełnistych oraz zimowej szczeciny. W końcu maja przelatki są w letniej szacie o charakterystycznej jasnoszarej barwie. Sylwetka przelatka przybiera smukły wygląd. Gwizd jest szpiczasty i sprawia wrażenie wydłużonego, a biegi z powodu braku długiej, zimowej sierści wydają się pozornie długie. Ogon przelatka w lecie zaczyna sięgać stawu piętowego. Średnia waga to 30-45 kg. W okresie wiosennym tworzą odrębne watahy, a później dołączają do swoich matek prowadzących młodsze rodzeństwo.

Wycinki - U 3-letnich wycinków środek ciężkości masy ciała zaczyna stopniowo przesuwać się do przodu. Końce szabel i fajek widoczne są jedynie z bliskiej odległości, i to tylko w sukni letniej, natomiast u 4-letnich osobników końce oręża widoczne są także w okrywie zimowej. Sylwetka staje się masywniejsza, bardziej krępa i przez to jakby krótrza. Średnia waga to 50 - 90 kg. Wycinki żyją samotnie, są ostrożne, aktywne w czasie huczki.

Odyńce. Masa ciała jest wyraźnie przesunięta na przednią część korpusu i prawie w 2/3 spoczywa na przednich biegach. Średnia waga od 90 kg wzwyż

Przedstawione w tym artykule wagi dzików w poszczególnych klasach wieku są jedynie orientacyjne i nie mogą stanowić same w sobie kryterium rozpoznania wieku dzika. Jednak lepiej nie strzelić "wypasionego" przelatka, niż się pomylić i strzelić marnego wycinka lub odyńca bo taka pomyłka może skutkować zarzutem pozyskania dzika bez ważnego upoważnienia na odstrzał indywidualny - czyli kłusownictwem

Analiza populacji dzika w sezonie 2012/2013 w obwodzie nr 202

4 - 5  miesiąc życia    -  23 kg          
6 - 8  miesiąc życia    -  25 kg
9 - 11 miesiąc życia    - 34 kg
15 - 16 miesiąc życia  - 60 kg
18 - 22 miesiąc życia  - 61 kg


 

Komentarze

 • 2012-08-03 20:58 Anna
  Świniodziki: czyli skrzyżowanie świni z dzikiem. Hodowanie świniodzików może doprowadzić do wyginięcia prawdziwych dzików Świniodzika można kupić nawet przez internet. Na aukcji internetowej Allegro pojawiają się oferty: "Świniodziki, młode zwierzęta o wadze 30-60 kg. Polecam do Kół Łowieckich". Żywe zwierzę sprzedaje się niedrogo: po 10 zł za kilogram.
  Proceder sprzedaży świniodzików jako dziczyzny próbowano nawet zalegalizować. Pod koniec 2004 r. Polski Związek Hodowców Jeleniowatych - który reprezentuje także interesy istniejących w Polsce hodowli świniodzików - wystąpił do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o wpisanie do ewidencji "skupu dzikiej zwierzyny żywej" także świniodzików.
  Ministerstwo Środowisko zareagowało stanowczo: "Rozszerzenie ewidencji skupu o świniodzika jest niemożliwe, gdyż nie jest to zwierzę łowne - odpowiedziało. Działanie związane z krzyżowaniem zwierząt dzikich z hodowlanymi prowadzi do zaburzenia w genach populacji wyjściowych i jest wysoce niepożądane".
  Hodowle świniodzików są bardzo niebezpieczne dla rodzimej przyrody . Jeśli świniodzik trafi do lasu i dalej będzie tam krzyżował się z dzikami, to zmieni geny populacji dzika w Polsce. Hodowlane zwierzęta są dużo mniej odporne od tych żyjących na wolności. Dziki skrzyżowane z świniodzikami są słabsze, co grozi wyginięciem ich populacji. W Polsce już nam się raz taka historia przydarzyła ze żbikiem, który skrzyżował się z domowym kotem. Teraz żbik w polskim lesie to prawdziwa rzadkość.