Sprawdź pocztę
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
powrót

Aktualności

105 lecie Kujawskiego Kola Łowieckiego nr 52 w Inowrocławiu

2024-07-21

Pokoleniami w harmonii z naturą

 

   Już piąte pokolenie myśliwych od ponad wieku prowadzi wspólną działalność, jako jedno z najstarszych i znaczących kół łowieckich w Polsce. Od 105 lat łączą ich nie tylko wspólne polowania i pasja myśliwska, ale także poczucie dobra i umiłowanie ojczystej przyrody oraz bogactwo łowieckiej tradycji i przepojonej nią narodowej kultury.

   Początki Kujawskiego Koła Łowieckiego nr 52 w Inowrocławiu sięgają roku 1919, kiedy stało się ono, po latach pruskiego ucisku i prześladowań wszystkiego, co polskie, jedną z pierwszych narodowych organizacji społecznych na Kujawach i Pomorzu. Inicjatorami utworzenia koła byli oficerowie i podoficerowie polskich oddziałów wojskowych stacjonujących w Inowrocławiu, po wyzwoleniu go w styczniu 1919 roku przez powstańców wielkopolskich. Pierwszym prezesem został ppor. Wizy, a członkami około 20 osób z miasta i powiatu.

   Najwcześniejsza wzmianka o kole pochodzi z 25 czerwca 1919 roku. Pierwotnie nosiło ono nazwę Kujawskie Towarzystwo Myśliwych im. św. Huberta w Inowrocławiu, a 14 sierpnia 1930 roku zostało zarejestrowane w Sądzie Grodzkim w tym mieście pod nazwą : Kujawskie Koło Łowieckie w Inowrocławiu. Liczyło ono wtedy 72 członków.

   Koło wychowało zastęp wyróżniających się działaczy społecznych, zasiadających we władzach łowieckich PZŁ wszystkich szczebli. M.in. wyszedł z niego największy w kraju zastęp sędziów kynologicznych. W 1980 roku koło, jako jedno z pierwszych w Polsce, uhonorowane zostało najwyższym odznaczeniem łowieckim „Złom”, a później także Medalem św. Huberta oraz medalami za zasługi dla łowiectwa bydgoskiego i pilskiego. Odznaczeniami takimi oraz odznakami „ Mistrz Strzelectwa Myśliwskiego” wyróżniono wielu członków koła. Trzy osoby związane z kołem: Janusz Brodziński, Stefan Byszewski i Jan Oset otrzymały godność Członka Honorowego PZŁ.

   Aktualnie koło skupia 50 myśliwych, w tym dwie diany. Gospodaruje w trzech obwodach polno-leśnych, o łącznej powierzchni ponad 18 tysięcy hektarów. Bytuje na nich zwierzyna – od kuropatwy po łosia. Problemem dla koła są zwiększające się szkody w uprawach rolnych i wypłata dużych odszkodowań oraz plaga wilków.

   Dobre na ogół stosunki łączą koło ze znaczącą częścią rolników, których grunty wchodzą w skład obwodów łowieckich. Wyrazem tego był m.in. liczny udział właścicieli gruntów i sołtysów, przybyłych na uroczystości jubileuszowe z okazji 105-lecia koła, jakie 15 czerwca odbyły się w pełnym uroku leśnictwie Balczewo. Wzięli w nich udział także reprezentanci władz terenowych i leśnych. Obecni byli: nadleśniczy nadleśnictwa Gniewkowo Bartosz Pewniak, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Solec Kujawski Błażej Wełnitz, przedstawiciele miasta Inowrocławia i powiatu oraz włodarze gmin, na terenach których koło gospodaruje: Dąbrowa Biskupia, Gniewkowo, Inowrocław, Pakość, Złotniki Kujawskie. Licznie przybyli przedstawiciele sąsiednich kół łowieckich.

   Historię koła przedstawił prezes Jerzy Landowski, a członek Zarządu Okręgu PZŁ Tomasz Pinkowski udekorował Medalami Zasługi Łowieckiej: złotym – byłego łowczego i skarbnika Janusza Jakubowskiego i srebrnym – prezesa Jerzego Landowskiego. Pod adresem jubilata przekazano wiele słów uznania i upominki, a przedstawiciele KŁ nr 151 „Lis” Tomasz Wesołek i Jarosław Lewandowski zaśpiewali skomponowaną przez siebie okolicznościową piosenkę. Część artystyczną dźwiękowo wypełnił zespół muzyki myśliwskiej „Hubertus” z Kwidzynia.

   Była myśliwska biesiada, tańce i długie godziny radosnej atmosfery.

 

autor tekstu: Kol. Janusz Brodziński

 

 

Komentarze