Sprawdź pocztę
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
powrót

Aktualności

Już widać wiosnę

2011-02-28

Mamy marzec, więc wiosna idzie dużymi krokami. W łowiectwie jest to okres przeprowadzania inwentaryzacji zwierzyny a na ich podstawie sporządzania projektów nowych rocznych planów łowieckich. Inwentaryzację zwierzyny przeprowadziliśmy już we wszystkich obwodach metodą liczenia tropów, reflektorową, pędzeń próbnych oraz danymi z całorocznej obserwacji. Teraz pozostaje jedynie na podstawie wskaźników oraz wytycznych zawartych w wieloletnich planach hodowlanych sporządzić roczne plany łowieckie
(zatwierdzone plany znajdą Kol. w dziale polowania-obwody)

Dzikarzami sezony 2010/2011 są Koledzy: Jakub Mielcarek (19 strzelonych dzików), Michał Pawlaczyk (15 strzelonych dzików), Jarosław Nowiński (15 strzelonych dzików), Janusz Makowski ( 9 strzelonych dzików).

Po zimie czas na wiosenne porządki. Śnieg przykrył wiele rzeczy, ale warto się nimi zająć i zobaczyć, co się zmieniło po mroźnym i zimnym okresie. Wiosną przyroda budzi się do życia. Topnieją śniegi. Warto w tym okresie zwrócić uwagę na stan urządzeń w łowisku i pokusić się o ich naprawy. Zwracamy uwagę na stan łowiska. Stare ambony dobrze byłoby zniszczyć, stary materiał wywieźć z lasu tak, aby pozostałości nie kaleczyły bytujących tam zwierząt i nie pozostawiać niepotrzebnych śmieci. Również w marcu kończymy przyjmowanie protokołów z wykonanych czynności gospodarczych w łowiskach.

W kwietniu rozpoczął się nowy sezon łowiecki, warto uporządkować stare sprawy, rozliczyć się z odstrzałów, uregulować składki do koła. Ścieżki podchodowe do ambon na pewno powoli zarastają, trzeba by je odnowić. Starą karmę z paśnika należy usunąć. Warto zajrzeć na łąki śródleśny i sprawdzić jak wyglądają po zimie, czy działalność dzików daje się we znaki. Trzeba zwrócić szczególna uwagę na pola i zgodnie z harmonogramem dyżurów szczególnie pilnować je przed watahami dzików niszczącymi zasiewy. Trzeba również zwrócić uwagę na miejsca gdzie ma być założona przyszła uprawa leśna, poszukać miejsc przejść zwierzyny. Po zimie, szczególnie przy wjazdach do lasu jest dużo śmieci, zastanówmy się czy nie  warto trochę posprzątać nasze otoczenie. Należy bacznie obserwować przyrodę, jak wygląda kondycja zwierząt po zimie, na podstawie obserwacji określić stan młodego pokolenia. Na poletkach łowieckich czekają nas wiosenne zasiewy, a w obwodzie nr 210 zadrzewienie poletka zgryzowego.

Prace te najlepiej wykonywać zespołami. Praca w grupie jest przyjemniejsza i ciekawsza Na początku kwietnia będziemy organizować czyny społeczne zarówno w obwodzie nr 210 "Balczewo"(grodzenie poletka, sadzenie drzewek na poletku zgryzowym), jak i 236 "Bukowo" oraz 212 "Jaksice".

W kwietniu planujemy zwołanie Walnego Zgromadzenia Członków Koła. Liczymy na zgłaszanie wszelkich sugesti i propozycji tematów jakie należałoby wspólnie omówić. Wspólne czyny na pewno będą taką okazją.

 

Komentarze