Sprawdź pocztę
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
Kujawskie Koło łowieckie nr 52 w Inowrocławiu
powrót

Hubertus 2011

Po raz siódmy, przy wspaniałej pogodzie, myśliwi i jeźdźcy wspólnie obchodzili swoje okręgowe święto Bydgoski Hubertus – Myślęcinek 2011. Stało się ono nową doroczną tradycją, przyciągającą rzesze widzów i sympatyków. Myślęcinek, to nazwa Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy, obejmującego ponad 860 ha malowniczych terenów leśnych, wodnych i trawiastych, jakby stworzonych do takich imprez. Wkomponowane w niego są m.in.: Ogród Fauny Polskiej, rozległy Ogród Botaniczny, Centrum Edukacji Ekologicznej, Całoroczne Centrum Rekreacji. A Bydgoski Okręg PZŁ - jeden z największych w kraju, obejmuje 146 obwodów, 103 koła miejscowe i ponad 3.700 myśliwych.
Święto rozpoczęło uroczyste wprowadzenie sztandarów, które posiada już 68 kół, a następnie polowa msza hubertowska, z bogatym myśliwskim wystrojem oraz udziałem sygnalistów PZŁ i orkiestry dętej z Koronowa, celebrowana przez księży-myśliwych pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza nemrodów ks. kan. Ryszarda Pruczkowskiego.
Po mszy jeźdźcy z Ośrodka Rekreacji Konnej „Pod aniołami” Caritas wyruszyli do Biegu św. Huberta, a prezes ORŁ Bogusław Chłąd , witając z myśliwskiej ambony zgromadzonych, poinformował o pomyślnym rozpoczęciu realizacji wojewódzkiego programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej oraz o postępującym doskonaleniu strzelnicy okręgowej w Łącku.
Hubertus był okazją do wręczenia odznaczeń łowieckich. „Złomem” udekorowano sztandar KŁ nr 13 „Słonka”, które m.in. od czterech lat w swej chacie myśliwskiej organizuje imprezy integracyjne dla niepełnosprawnych. Nagrodami uhonorowano zwycięzców dorocznych konkursów: koła najlepiej gospodarującego zwierzyną drobną oraz lisiarzy roku. Czołowymi laureatami pierwszego są koła: „Szarak” ze Żnina, „Wrzos” z Lniana i „Cyranka” z Inowrocławia, a drugiego – Jakub Mielcarek (KŁ „Kujawskie” z Inowrocławia – 61 rudzielców), Robert Nowak („Złoty Róg”  z Bydgoszczy – 55 szt.) i Janusz Makowski („Kujawskie” – 49 szt.). Grupa nowo przyjętych myśliwych, którym towarzyszyli opiekunowie, złożyła uroczyste ślubowanie i otrzymała potwierdzające to certyfikaty. Wszystkim im pogratulowała zawsze życzliwa i od lat chroniąca nasz model łowiectwa posłanka Anna Bańkowska.
Po okolicznościowym koncercie odbyła się emocjonująca pogoń  jeźdźców i amazonek za lisem, a następnie przemarsz i prezentacja najładniejszych okazów z równoległej krajowej wystawy psów myśliwskich. Interesującą i cieszącą się dużym powodzeniem, dwudniową imprezą towarzyszącą Hubertusowi były II Bydgoskie Targi Myśliwskie, na których, obok wielu producentów i dystrybutorów, swoje stoiska mieli też myśliwi i leśnicy. Atrakcjami były pokazy: mody, sokolniczy, pielęgnacji i pierwszej pomocy dla psów, budowy ambon i cięcia drewna, występy sygnalistów, konkursy: kulinarny i nalewek, porady dra Grzegorza Russaka. Były też wskazówki dla grzybiarzy.
 
 tekst: Janusz Brodziński
foto. Janusz Jakubowski